Menu

مزدا انصاری: نام بردن از بزرگانی مثل همایون خرّم بازگشت اخلاق به هنر است

مزدا انصاری: نام بردن از بزرگانی مثل همایون خرّم بازگشت اخلاق به هنر است

نویسنده: مدیر ارشد/ﺳﻪشنبه, 19 آبان,1394/دسته ها: اخبار نوای خرّم

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

مزدا انصاری در آستانه برگزاری دومین دوره از جشنواره «نوای خرّم» با اشاره به تاثیرگذاری چنین جشنوارههایی در تشویق و ترغیب کودکان و نوجوانان گفت: این شوق ذوق را همه استادان موسیقی در روزهای اخیر به خوبی حس کرده­ اند. کودکان و نوجوانانی که به آموزش موسیقی نزد اساتید موسیقی هستند، این روزها در حال تمرین هستند و با انگیزه زیاد می­ خواهند که بهترین اجرایشان را روی صحنه جشنواره «نوای خرّم» به اجرا بگذارند. یکی از شاگردان من که 10 ساله است، دقیقا چنین حالتی دارد. او وقتی از برگزای این جشنواره باخبر شد با ذوق و شوق زیاد شروع به تمرین کرد و قرار است قطعه­ «در میان گل­ها» را با پیانو در جشنواره اجرا کند. چنین برنامه­ هایی بسیار تاثیرگذار است و در پرورش حس رقابت و تلاش هنرجویان می­ تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

انصاری، بخش خصوصی را در برگزاری چنین جشنواره­ ای بسیار فعال معرفی کرد و با اشاره به عدم منفعت مالی در چنین اقداماتی، برگزاری جشنواره نوای خرّم از سوی موسسه «رادنو اندیش» را از سر دلسوزی و با  بهره گیری از مثبت اندیشی دانست .

او دراین باره گفت: کاری که موسسه «رادنو اندیش» با برگزاری این جشنواره انجام می­دهد، در درجه اول موسیقی ایران را زنده نگه می­ دارد و از سوی دیگر باعث رشد و اعتلای استعدادهای موسیقی در میان نسل جوان می ­شود. این کودکان و نوجوانان نسل بعدی موسیقی ایران را تشکیل خواهند داد و با شرکت در این جشنواره­ ها در این سن می­ توانند رهاورد مناسبی برای آینده هنریشان جمع کنند.

آهنگساز آلبوم «شب جدایی» جای بخش­های دولتی در برگزاری چنین جشنواره ­هایی را خالی دانست و با اشاره به امکاناتی که فراهم کردنش برای متولیان فرهنگ راحت­ تر از بخش خصوصی است، افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید متولی برگزاری جشنواره ­ها باشد و بودجه ­ای برای این بخش پیش بینی کند. چرا ما فقط باید یک جشنواره دولتی به نام فجر داشته باشیم؟ به نظر می ­رسد، بودجه مورد نیاز این جشنواره­ ها برای ارگان­های دولتی چندان سنگین نباشد و بتوانند با بودجه­ ای در حدود صد یا دویست میلیون تومان چنین فعالیت­ هایی را به بهترین نحو حمایت کنند.

انصاری از بی­ مهری برخی از مسئولان گلایه کرد و گفت موسیقی آنچنان مورد توجه برخی از دوستان نیست و به نظر می­ رسد اصلا میل و رغبتی برای حمایت و کمک به موسیقی وجود نداشته باشد. چه طور می ­شود که برای حمایت از یک فیلم، هر یک از موسسات و ارگان­های دولتی موظف به حمایت دومیلیاردی می­شوند اما تا صحبت به موسیقی  می ­رسد، آن هم با مبالغی بسیار پایین و غیر قابل مقایسه با حمایتی که از یک فیلم شده است، هیچ کدام از دوستان حرکتی انجام نمی­دهند و نمی­ خواهند به داد موسیقی برسند. متاسفانه این مورد نشان می­دهد که ما در ایران فرهنگ خوب پول خرج کردن را نداریم.

او با اشاره به اهمیت توجه به شخصیت بزرگانی مثل استاد همایون خرّم گفت: مدتی پیش در یکی از شبکه­ های مجازی مطلبی را خواندم که اشاره به از دست دادن افراد بزرگ در عصر حاضر می­ کرد. ما دیگر آدم بزرگی نداریم و همه بزرگانی که داشتیم را از دست دادیم. شاید نام بردن از بزرگانی که رفته­ اند، صرف نظر از ویژگی­ های هنریشان باعث شود تا نسل جوان ما بتواند الگویی از اخلاق این بزرگان را به دست آورد و شاید با شنیدن این اسم­ها تلنگری به جامعه هنری ما زده شود و لااقل برای آینده امیدوار باشیم که این نکات مثبت فرهنگی بتواند دوباره زنده شود.

مزدا انصاری در پایان لزوم اجراهای گوناگون را برای نسل جوان هنری در کشور به عنوان یک فرصت معرفی کرد و درباره عنصری به نام اعتماد به نفس و رابطه مستقیم آن با موفقیت هنری یک هنرمند جوان گفت: هر قدر این اجراها به هر بهانه­ ای بیشتر اتفاق بیفتد، جوانان کم تجربه در زمینه اجرا کم­کم بر ترسشان غلبه خواهند کرد و در آینده اجراهای صحنه­ ای موفق­ تری را تجربه خواهند کرد. این که در جشنواره چه عنوانی را به دست بیاورند، خیلی مهم نیست. مهم این است که مردم این بچه ­ها را تشویق می­ کنند و همین تشویق ­ها می­تواند انگیزه بخش باشد و این هنرجویان را برای حرکت در مسیر موفقیت و در نهایت اعتلای هنر موسیقی در کشور آماده کند.

Print

تعداد نمایش ها (494)/نظرات (0)

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

دی ان ان