دات نت نیوک
Menu

قابل توجه شرکت¬کنندگان در چهارمین دوره جشنواره و جایزه استاد همایون خرّم

نویسنده: مدیر ارشد/چهارشنبه, 08 آذر,1396/دسته ها: اخبار نوای خرّم, اطلاعیه

رتبه بندی این مطلب:
3.3

هیأت داوران مرحله مقدماتی چهارمین دوره جشنواره و جایزه استاد همایون خرّم (نوای خرّم 4)، با هدف آگاهی بیشتر ارایه کنندگان آثار به دبیرخانه جشنواره که به مرحله رقابتی راه نیافتند و همچنین اجرای مطلوب تر راه‌یافتگان به مرحله رقابتی، توضیحاتی را ارایه نمودند که مطالعه و اجرای دقیق آن به تمامی عزیزان توصیه می‌شود.

دبیرخانه چهارمین جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم 4)

 

به نام خدا

ضمن سپاس از هنرجویان، خانواده محترم آنان، مدرسان و مدیران عزیز آموزشگاه های شرکت‌کننده در چهارمین جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم 4)، بدین وسیله به اطلاع میرساند که هیأت داوران مرحله نخست جشنواره، پس از سه دور بازبینی دقیق تصاویر آثار ارسالی، نقاط ضعف مشترک و قابل اهمیتی را در برخی از اجراها مشاهده نمود. این موارد نه تنها مانع راه یافتن برخی هنرجویان به مرحله رقابتی گردید، بلکه در صورت عدم توجه و رفع ننمودن آن، به طور یقین مانع پیشرفت هنرجویان در موسیقی خواهد بود. بنابراین هیات داوران تصمیم گرفت با اعلام این موارد، قدمی در جهت رفع این مشکلات بر دارد.

1-  برای هر اجرای موسیقی، کوک دقیق و صحیح ساز اهمیت ویژه دارد. بدیهی است اجرایی که با ساز ناکوک انجام پذیرد، فاقد ارزش هنری است. در برخی از اجراهای رسیده، ناکوکی ساز مانع از راهیابی هنرجویان به مرحله بالاتر گردید؛

2- رعایت ریتم و اجرای درست تمپو (سرعت قطعه) از نکات بسیار مهم در ارائه موسیقی است. یکی از نقاط ضعف تعدادی از آثار ارسالی نیز این نکته بود؛

3- اجرای دقیق و صحیح هر آهنگ و اجرای صحیح نت‌ها، وظیفه یک نوازنده یا خواننده خوب میباشد. در تعدادی از آثار اجرایی، نوازندگان و خوانندگان، به این مهم توجه ننمودند و نت آهنگ را اشتباه اجرا نمودند. بدیهی است در این گونه موارد لازم بود ضبط مجدد صورت پذیرد؛

4-  هماهنگی دست راست و چپ از نکتههای بسیار مهم در یک نوازندگی خوب است. در صورتی که هر کدام از دستهای نوازنده ضعیفتر عمل کند، یا هماهنگی دو دست کم باشد، کیفیت اجرا پایین خواهد آمد. هنرآموزانی که این مشکل را دارند، حتما باید با تمرین‌های دقیق و صحیح در رفع این اشکال تلاش نمایند؛

5-  در سازهایی مانند ویولن و کمانچه که فاقد پرده یا کلاویه است، اجرای ژوست و دقیق نت ها، که تنها با تربیت صحیح گوش ممکن است، نکته ای بسیار مهم و کلیدی به شمار می‌رود. عدم رعایت این مهم، یکی از ضعف‌های بزرگ آثار ارسالی بود.

6- خوانندگی، مانند نوازندگی موضوعی تخصصی است. این تصور که هر که صدای خوبی دارد، پس خوب و درست می‌خواند، صحیح نیست. همان طور که برای نوازندگی خوب و نوازنده شدن، نیاز به تعلیم و تمرین است، برای خوانندگی و خواننده خوب شدن هم باید از آموزشهای اساتید و تمرین بسیار بهره برد. داشتن صدای خوش تنها مانند داشتن ساز خوب و خوش صدا است، که بدون تعلیم درست راه به جایی نخواهد برد. بررسی آثار رسیده نشان داد که این مورد هم نیازمند توجه جدی هنرجویان و مدرسین محترم است.

7- در موسیقی ایرانی، احساس در کنار اجرای نت یک آهنگ، بسیار مهم و ارزشمند است. نت نوازی یا نت خوانی صرف و اجرای صحیح نت یک آهنگ در موسیقی ایرانی، حتماً لازم هست، اما کافی نیست. این احساس با گوش کردن مستمر موسیقی ایرانی و تلاش و تمرین به دست می­آید. هنرجویان برای غنای بیشتر اجرهایشان نباید از این مهم غافل شوند.  

8- در ارتباط با آثار گروهنوازی ارسالی به جشنواره هم رعایت موارد پیش گفته، موجب اجرای خوب و صحیح خواهد گردید.

امید است با دقت بیشتر در موارد اشاره شده و رفع ایرادها و نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت و توانایی هنرجویان تحت راهنماییهای مربیان و مدرسین محترم که وظیفه اصلی تربیت و آموزش این عزیزان را برعهده دارند، شاهد پویایی و پیشرفت بیشتر موسیقی ایرانی باشیم.

 

هیأت داوران مرحله نخست

چهارمین جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم 4)

Print

تعداد نمایش ها (727)/نظرات (0)

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x