دات نت نیوک
Menu

جشنواره و جایزه همایون خرّم رویدادی مشوقانه برای پاسداشت فرهنگ و هنر فاخر و اصیل ایرانی و ارتقای سطح فرهنگی جامعه است. در این جشنواره، علاوه بر تأکید بر اجرای صحیح آثار موسیقی و مسائل تکنیکی و فنی، احترام به بزرگتر و پیشکسوت، رعایت آداب صحنه، آراستگی و پاکیزگی ظاهر و نیز روحیه کار گروهی مورد توجه ویژه قرار دارد و اجراهای مسابقهگونه و رقابت کودکان و نوجوانان در این رویداد، صرفاً فراهمآوری فضایی برای کسب تجربه اجرای صحنهای و ارائه هنر فرزندانمان در مقابل بزرگان موسیقی و مردم و نیز مشاهده هنر هم سن و سالهای خود و روشی انگیزشی برای تشویق آنان به تلاش و تمرین بیشتر و مستمر است و هیچگاه کسب مقام و برنده و بازنده شدن، هدف این جشنواره نیست.

جشنواره و جایزه همایون خرّم با بهرهگیری از آثار بزرگان موسیقی ایران چون همایون خرّم، روحالله خالقی، حبیبالله بدیعی، پرویز یاحقی، علی تجویدی، مهدی خالدی، مجید وفادار و اسدالله ملک و ...، پیوندی ستودنی مابین نسل جدید با نسل طلایی موسیقی ایران به وجود آورده و نیز جای خود را به خوبی در میان اصحاب فرهنگ و هنر و خانوادههای ایرانی تثبیت نموده است. این موفقیت بزرگ بیشک مدیون الطاف بیپایان خداوند بزرگ است که هر که را و هر چه را بخواهد عزت میبخشد.

در پنجمین دوره جشنواره و جایزه همایون خرّم، 1524 هنرمند کودک و نوجوان 4 تا 18 ساله، شامل 781 دختر و 743 پسر از 27 استان، 96 شهر و روستای کشور در قالب 620 اجرای فردی یا گروهی در جشنواره شرکت نمودند. از نکات مهم جشنواره امسال اجراهایی از 126 آموزشگاه و 5 هنرستان موسیقی و 2 مدرسه است که از ترویج روحیه کار گروهی و توجه به اجراهای گروهی حکایت دارد. از نظر کمی، رشد 30 درصدی تعداد شرکتکنندگان، رشد 20 درصدی تعداد اجراها، رشد 30 درصدی تعداد آموزشگاههای شرکتکننده و ...، نشان از روند رو به رشد جشنواره دارد.

داوران جشنواره پنجم شامل هنرمندان گرانقدر سرکار خانمها افلیا پرتو، پری ملکی و بهناز ذاکری و جناب آقایان میلاد کیایی، مظفر شفیعی، وارطان ساهاکیان، بابک شهرکی، مجید ناظم پور و پویان آزاده با دقت و صرف وقت بسیار، تمامی اجراها را که بسیاری از آنان از کیفیت مطلوب برخوردار بودند در فرهنگسرای نیاوران، مورد بررسی قرار دادند که در نهایت و بر اساس جمعبندی امتیازات ارائه شده از سوی هیات داوران، 72 اجرا متشکل از 91 نفر به عنوان برگزیده و 44 اجرا متشکل از 74 نفر برای تقدیر انتخاب شدند.

ملاک انتخاب اجراهای برگزیده، کسب حداقل 80 درصد امتیاز و برای اجراهای قابل تقدیر، کسب حداقل 75 درصد امتیاز داوران بوده است.

در این میان، به اعتقاد کارشناسان و نیز داوران پرتجربه محترم جشنواره، تلاش و پیشرفت کیفی هنرمندان کودک و نوجوان هر سال نسبت به دورههای قبل بسیار چشمگیر بوده و این، بزرگترین دستاورد و موفقیت برای جشنواره و فرزندان هنرمند ایرانزمین و خانوادههای همیشه حامی آنان و مدرسین و آموزشگاههای موسیقی است.

ستاد برگزاری جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم)